Garibe Gezer Kimdir?

G

Garibe Gezer 1994 yılında Mardin Dargeçit’te dünyaya gelmiştir. Mardin Dargeçit’te meydana gelen eylemlerde yer alan Garibe Gezer’in abisi bu eylemlerde vurularak öldürülmüştür. Garibe Gezer’de bu eylemlerde yer alması nedeniyle tutuklanmış ve önce Kayseri’de cezaevine götürülmüştür. Daha sonra kaldığı cezaevini ateşe vererek isyan etmesi nedeniyle başka cezaevlerine sürgün edilmiştir. Yaşanan olaylar ve gündemde kendine yer bulması sonucu Garibe Gezer kimdir suçu nedir gibi sorular sıklıkla araştırılmaya başlandı. 

Kaldığı cezaevlerinde sık sık sorun çıkarması nedeniyle sürgün edildiği ve gittiği alanlarda da gerek mahkumlarla gerekse cezaevi görevlileri ile aralarındaki olumsuzluklarla gündeme gelmiştir. Bulunduğu alanlarda, mahkumlar tarafından tecavüze uğradığı gerekçesiyle de kovulduğu belirtilmiştir. Kendine zarar vermesi nedeniyle de tedavi olmayı reddeden Garibe Gezer, süngerli odaya alınmış ve yine burada da kopardığı süngerlerle intihar girişimlerinde bulunmuştur. İntihar girişimlerini önlemek için dizayn edilen özel hücreler, süngerli oda nedir sorusuna yanıt olarak verilebilir. Burada alınan önlemlere rağmen, tekrar sorun çıkarmaya devam eden Gezer, intihar girişimlerinde bulunması sonrasında ölü bulunduğu iddiaları bildirilmiştir. 

Garibe Gezer Neden İntihar Etti?

Çok çeşitli alanlarda ismi olan Garibe Gezer’in abisine de özel harekat polisleri tarafından ateş açıldığı bilinmektedir. Abisi Mehmet Emin Gezer’in Garibe Gezer’in ölümü ile ilgili soru sormak için gittiği Dargeçit Emniyet Müdürlüğü’nde açılan ateş ile kaldırıldığı hastanede belden aşağısının felç kaldığı bilinmektedir. Bu tarz çok çeşitli durumlarla gündemde olmuş Gezer ailesinin bir üyesi olan Garibe Gezer’in hakkında da müebbet hapis istendiği iddiaları da atılmıştı. Garibe Gezer neden cezaevinde sorusu için Garibe Gezer 6-8 Ekim tarihlerinde Kobani’de meydana gelen eylemlere katılmasından dolayı tutuklanmıştır yanıtı verilebilir. 

Çeşitli suçlardan dolayı cezaevine girdiği belirtilen Garibe Gezer’in, cezaevi personelleri tarafından darp edildiği ve tecavüze uğradığı iddiası ortaya atılmaktadır. Özel hücrede kalma isteğinin reddedildiği ve personeller tarafından elleri ve ayakları bağlanarak 3-4 saat civarı burada kaldığına yönelik iddiaların olduğu bir isim olması nedeniyle gündeme geliyor. Özel hücrede kendini çarşaf ipine asarak intihar etmeye çalıştığı ve daha sonrasında burada düşerek kanamasının olduğu bilinen ismin revirde de tedavi olmayı reddettiği belirtilmektedir. Sonuç olarak da birçok farklı iddia ve çeşitli konuşmalarla görülen Garibe Gezer’in intiharı hakkında da net bir duyuru yapılmaması da değişik yorumların yapılmasına sebep oldu. 

Yorum yapın