Hayati Hamzaoğlu Kimdir?

Hayati Hamzaoğlu 3 Nisan 1933 yılında Trabzon’da doğmuştur. Balık burcudur. 1942 yılında ailesiyle birlikte İstanbul’a taşınmıştır. Türk sinema oyuncusudur. İlkokul yıllarından sonda çeşitli işlerde çalışma fırsatı bulmuştur. Kunduracılık, dökümcülük, kuyumculuk gibi değişik işlerde çalışmıştır. Hayatı Hamzaoğlu sanat hayatı nasıl başladı diye merak edecek olursanız. Başarılı oyuncunun sanat hayatı 1953 yılında yardımcı oyuncu olarak çalıştığı bir işte başlamıştır. 1961 yılında ise ilk başrolünde oynamıştır. 

Genel olarak filmlerde kötü adam rolleri ile tanınmıştır. İki yüze yakın filmde rol almıştır. Hayati Hamzaoğlu çocuğu var mı diye merak edecek olursak 1962 tarihinde evlendiği ilk eşi Engin hanımdan Yıldıran Hamzaoğlu adında bir oğlu vardır. İkinci eşi Perihan Hamzaoğlu’ndan da bir oğlu vardır. İkinci eşinden olan oğlu babasının yolundan giderek oyuncu olmuştur. 1979 yılında doğan oyuncu Deniz Hamzaoğlu’ da oldukça başarılıdır. 

Hayati Hamzaoğlu tiplemesi pala bıyıkları, kemerli burnu, sesini kullanışı, telaşlı hali, sinirlenmesi, tecavüz etmesi, bıyık burması hatta dayak yemesi ile Türk sinemasında gerçekten kötü bir tipleme ile yer edinmiştir. Hayati Hamzaoğlu hangi oyuncularla oynamıştır sorusu da en merak edilen sorular arasında yer alır. Oyuncumuz Ayhan Işık, Zeki Müren, Sezer Sezin Münir Özkul, Nilüfer Aydan, Sadri Alışık, Atıf Kaptan, Belgin Doruk, Metin Ersoy, Oktar Durukan, Suphi Kaner, Ziya Metin ve Yılmaz Gruda gibi o dönemin en önemli karakter oyuncuları ile oynama fırsatını yakalamıştır. 

Gecelerin Ötesi filminde ülkenin toplumsal ve siyasal açmazlarını ilk kez gerçekçi bir yaklaşımla ele alınmıştır. Bu filmde de genç bir Hamzaoğlu ile karşılaşmanız mümkündür. Hayati Hamzaoğlu çıkışı yakaladığı film Orhan Elmas’ ın yönetmenliğini yaptığı yapımcılığını Tanju Gürsu’nun yaptığı “ Duvarların Ötesi” adlı filmde halıcı karakteri ile yapmıştır. Bu filmde Belgin Doruk, Tanju Gürsu, Erol Taş, Danyal Topatan Ali Şen( oyuncu) Atıf Kaptan, Feridun Çölgeçen ile beraber oynamıştır. 

Metin Erksan’ın Kur’an‘ın bir suresinden hareket ederek “Kadınlara iyi davranın” temasını işlemeyi amaçladığı 1968 yapımı “Kuyu” filminin baş kahramanı olan Osman karakterini canlandırmıştır. Hayati Hamzaoğlu ödülleri 1969 yılında yapılan Adana 1. Altın Koza Film Şenliği’nde Metin Erksan’ın yönetmenliğini yaptığı “Kuyu” filminde En İyi Yardımcı Aktör ödülünü kazanmıştır.  1990 yılında ise “ Tatar Ramazan” filmindeki Abdurrahman Çavuş rolü ile Altın Koza Ödülüne tekrar layık görülmüştür. 

Hayati Ramazan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde 1970’te ‘Bir Çirkin Adam’ ve 1991’de Abdurrahman Çavuş rolünü oynadığı ‘Tatar Ramazan Sürgünde’ filmleri ile iki kez En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünü de kazanmıştır. Bunların yanında 1999 yılında 36. Altın Portakal Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü almıştır. 

Başarılı oyuncu Hayati Hamzaoğlu filmlerde hep köyde ya da şehirde kanun dışı, kötü adamı canlandırdı. Bazen bir tetikçi ya da mafya bazen de çete reisi ya da bir soyguncu olarak karşımıza çıkmıştır. Hayati Hamzaoğlu nasıl vefat etti sorusuna gelecek olursak 15 Nisan 2000 tarihinde Antalya’da akciğer kanseri nedeni ile Hayati Hamzaoğlu kaç yaşında vefat etti diye merak edenler için 67 yaşında hayata gözlerini yummuştur. 

Hayati Hamzaoğlu Film ve Dizileri

Hayati Hamzaoğlu’nun iki yüzü aşkın film ve dizisi vardır. Bunlardan bazıları şu şeklidedir:

Köyün Çocuğu, Tuzak Oteli, Yayla Güzeli Gül Ayşe, Hata, Bırakın Ağlayım, Altın Kafes, Beraber Ölelim, Doksan Dokuz Mustafa, Dokuz Dağın Mustafa, Dokuz Dağın Efesi, Tilki Leman, Kara Sevdalı Yarim, Gecelerin Ötesi, Sonsuz Acı, Telli Kurşun, Baharın Gülleri Açtı, Kızıl Vazo, Ölüm Kayalıkları, Aramıza Kan Girdi, Aşk Bekliyor, Beş Kardeştiler, Can Evimden Vurdular, Kanun Kanundur, Harmandalı Efe’nin İntikamı, Abidik Gubidik, Atçalı Kel Mehmet, Ayrılan Yollar, Cehennem Arkadaşları, Duvarların Ötesi, Akrep Kuyruğu, Silaha Yeminliydim başarılı oyuncunun filmlerinden bazılarındandır. 

Yorum yapın

takipçi satın al