Hiraizerdüş Kimdir? 

‘HiraiZerdüş’ün gerçek adı Hakan Bozdağ’dır ve 10 Ekim 1983 tarihinde Artvin, Şavşat’ta doğmuştur. Hiraizerdüş kimdir son zamanlarda sıklıkla sorulan sorulardan biri olduğundan bu sorunun cevabı hakkında daha geniş bilgiler vereceğiz. HiraiZerdüş isminin anlamı ve nerden geldiği de oldukça merak konusu olan sorulardır. HiraiZerdüş ismi, “kutsal iyiliğe giden yoldan geçerken” anlamı gelir. Çocukluğu Arhavi’de geçmiş olan bir besteci, şair, yazar ve şarkıcıdır. Şiraz ve Şam bölgeleri üç yıl boyunca fen ilmi eğitim almıştır. İbranice, Farsça, Kürtçe ve bu dillere bağlı eserler yazmakta ve zaman zaman okumaktadır. İlk kitabı “Elya” olmuş, daha sonra “Çok Güzel Tükendik” ve “Topla Yüreğimi Gidelim Buradan” adlı kitapları yazmıştır.

10 Ekim 1983 tarihinde Artvin’in Şavşat ilçesinde doğmuş olan HiraiZerdüş, 2023 yılı itibariyle 40 yaşındadır. Hiraizerdüş nereli,  kaç yaşında gibi sorulara da böylece yanıt vermiş olduk. Ayrıca Terazi burcu olan sanatçının boyu 1.74 cm, kilosu ise 75 kg’dır. Üniversite mezunu olan HiraiZerdüş, medeni durumunu hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. HiraiZerdüş’ün çocukluğu Arhavi’de geçmiştir ve bu dönem onun sanat yolculuğuna temel atmasına yardımcı olmuştur. Hiraizerdüş, sadece bir yaratıcı, şair, yazar ve şarkıcı değil, aynı zamanda Şiraz ve Şam bölgeleri üç yıl boyunca fen ilmi eğitimi de almış bir ilim sahibi birisidir diyebiliriz.  Henüz 15 yaşındayken kendisine “HiraiZerdüş” lakabını seçmiş ve bu ismin anlamı kutsal iyiliğe giden yolun sondan geçtiğini ifade etmektedir.

Başarılı sanatçının ilgi çekici özellikleri biri de sahne performanslarında göz maskesi takmasıdır. Maske takma tercihinin tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte, bu durum ona ayrı bir gizem ve çekicilik katmaktadır. Sevenleri ise gözlerini kapatmasının nedeninin gözleriyle değil kalbiyle bakmak istemesi şeklinde yorumlamıştır. HiraiZerdüş’ün sanatının yanında bir sözü ve tarzı vardır, bu da onu dinleyicileri arasında benzersiz bir seçkinliğe sahip olmasını sağlamıştır.  En bilinen şarkısı 37 milyondan fazla izlenme alan  Hiraizerdüş Papatya şarkısıdır. Hiraizerdüş Papatya şarkı sözleri dinleyenler tarafından oldukça anlamlı ve duygulu bulunmuş, beğenilmiştir.

Şu anki tarihe göre, resmi Instagram hesabında takipçi sayısı yaklaşık 199 bin düzeyindedir. Ayrıca, YouTube kanalında ise 1.01 milyon civarında abonesi bulunmaktadır. Resmi sosyal medya hesapları aracılığıyla, kişisel resimler ve özel bilgiler paylaşımı gibi bir yaklaşım sergilememektedir.

HiraiZerdüş Kitapları Nelerdir? 

  • 2014 Elya  
  • 2017 Çok Güzel Tükendik 
  • 2019 Topla Yüreğimi Gidelim Buradan 

Hiraizerdüş Şarkıları 

  • 2019 Papatya 
  • 2019 Ervah-ı Ezelden Akustik 2 
  • Gece Ölür Biz Kalırız 
  • Bi Gönlüne Ben Sığmadım 
  • Selam Yolla 
  • Deyin Ona 
  • Ervah-ı Ezelden

Yorum yapın