İskender Ertuş Kimdir?

Son zamanlarda adından sıkça söz edilen Ertoşi Aşireti lideri kimdir? Soruları çok fazla kişi tarafından merak edilmektedir. İskender Ertuş milletvekili adayı olması ile birlikte dünyanın en büyük aşiretleri arasında sayılan Ertoşi aşireti de merak edilmeye başlanmıştır. İskender Ertuş kimdir? Geçtiğimiz yıllarda oğluna yaptırdığı aşiret düğünü ile adının tüm ülkede duyulmasını sağlamıştır. İskender Ertuş ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Van Başkale’de 1955 yılında doğmuş olan İskender Ertuş İlk, orta ve lise eğitimlerini de aynı kentte tamamlamıştır. İskender Ertuş babasının 1979 yılında ölmesinin ardından ise Ertoşi aşiretinin başına geçmiştir. Başkale Belediye Başkanlığı görevini 1989-2002 yılları arasında 3 dönem boyunca yapmıştır. Günümüzde ise CHP listelerinden milletvekili adayıdır.

İskender Ertuş Kimdir Kaç Yaşında?

İskender Ertuş dünyanın en büyük aşiretlerinden birisi olan Ertoşi Aşiretinin uzun yıllardır liderliğini yapmaktadır. İskender Ertuş kimdir kaç yaşında araştırıldığında 1955 doğumlu olduğu ve şu anda 68 yaşında olduğu görülmektedir. Barışçı ve yapısı ve ailelerin arasındaki husumeti çözmesi ile de dikkatleri çekmektedir. İskender Ertuş kimdir ne iş yapar araştırıldığında madencilik, tarım, hayvancılık, akaryakıt sektörlerinde çok sayıda şirketi olduğu görülmektedir.

İskender Ertuş nereli diyen kişiler ünlü aşiret liderinin Van Başkaleli olduğunu görebilmektedirler. Eğitimini de bu kentte tamamlamıştır ve iş hayatını da memleketinde sürdürmeye devam etmektedir.

Ertoşi Aşireti Lideri Kimdir?

Günümüzde hala yaklaşık 40 bin üyesi ile dünyanın en büyük aşireti arasında yer alan Ertoşi aşireti lideri kimdir incelendiğinde 1979 yılından bu yana İskender Ertuş olduğu görülmektedir. Aslında bu aşiretin 12 ayrı babası bulunmaktadır. İskender Ertuş da bu babalar arasında yer almaktadır. Ertoşi aşireti PKK ile mücadele eden vatansever kişilerden oluşmaktadır. Aşiretin çok kez PKK tarafından hedef alındığı görülmektedir. İskender Ertuş Erdoğan ile yapılan toplantı da PKK’ya karşı ortak hareket etme kararını almışlardır.

İskender Ertuş Akp ile geçmiş yıllarda ortak çalışmalar yapmıştır. Siyaset hayatına belediye başkanlığı yapmanın sonrasında İskender Ertuş geçmiş yıllarda Akp kadrosunda yer almaktaydı. 2022 yılında CHP’ye katılmıştır. Ertoşi aşireti hangi partili araştıran kişiler geçtiğimiz yıl aşiretin liderinin CHP kadrolarına katıldığını görmektedirler. 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak seçimlerde İskender Ertuş CHP milletvekili adayları arasında yer almaktadır. Seçilmesi halinde İskender Ertuş milletvekili olarak siyasi hayatına devam edecektir.

İskender Ertuş Kimdir Wikipedi?

Van Başkaleli olan İskender Ertuş kimdir vikipedi platformunda hakkında bilgiler olan ünlü bir kişiliktir. Van Başkale İskender Ertuş kimdir araştıran kişiler Wikipedi de bilgiler bulabilmektedirler. Aynı zamanda Ertoşi aşireti hakkında da bilgilere wikidepi üzerinden erişim mümkün olmaktadır. Ertoşi aşiretinde toplamda 12 baba bulunur.

Yapılan araştırmalara karşın tam mal varlığı hakkında kesin bilgi bulunmamaktadır. İskender Ertuş eşi kimdir incelendiğinde eşinin geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybettiği görülmektedir. Tam bir aşiret düğünü olarak 2 gün 2 gece süren düğünle evlendiği oğlu ile de adından söz ettirmektedir. İskender Ertuş’un oğlunun düğünü dillere destan şekilde yapılmıştır. Düğünde geline kilolarca altın takılmıştır. Gelinin bileğinde yer kalmayınca bilezikler beline takılmıştır.

İskender Ertuş Mal Varlığı

Seçimler sonrasında milletvekili seçilmesi halinde kesin mal varlığını kamuoyunun öğrenmesi beklenmektedir. İskender Ertuş mal varlığı konusunda ketum olmayı başarmaktadır. İskender Ertuş evi ve sade hayatı ile dikkatleri çekmektedir. Aşiret lideri olarak çok zengin olduğu bilinmekle birlikte Ertuş’un sade bir hayat yaşadığı görülmektedir.

PKK ile yaptığı mücadele ile adından söz ettiren İskender Ertuş korumaları ile dolaşmaktadır. Bölgesine katkılarını siyasi kimliği ile de yapmaya devam etmek istediğini de yaptığı açıklamalarda belirtmektedir.

Yorum yapın

takipçi satın al