İsmail Balaban Kimdir?

3 Eylül 1987 tarihinde Elmalı’ya bağlı Akçay köyünde Antalya’da dünyaya gelen İsmail Balaban, yağlı güreşçi Turan Balaban’ın ikiz kardeşidir. İsmail Balaban nereli sorularına da bu şekilde açıklık getirmiş olduk. Yoğun güreş hayatı nedeniyle lise eğitimini açık öğretim formatında tamamlamıştır. Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun olan Balaban, aynı zamanda Trakya Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlamıştır. 

İsmail Balaban, 2012 yılında düzenlenen 651. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlık kategorisinde üçüncülük elde ederek büyük bir başarıya imza atmıştır. Survivor İsmail Balaban 2013 yılında düzenlenen 652. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde ise muhteşem bir performans sergileyerek başpehlivan unvanını kazanmayı başarmıştır. Ancak finaldeki rakibi Ali Gürbüz’ün doping testi pozitif çıktığı için İsmail Balaban altın kemerin sahibi olmuştur.

2014 yılında düzenlenen 653. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde finaldeki mücadelesinde Fatih Atlı’ya mağlup olarak ikincilik elde etmiştir. Ancak 2016 yılındaki 656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde tekrar zirveye yükselerek Orhan Okulu’yu mağlup ederek ikinci kez başpehlivanlık unvanını kazanmıştır. İsmail Balaban, 2014 yılında Kurtdereli Yağlı Güreşleri’nde kazandığı başpehlivanlık unvanının ardından, 2015 yılında ikincilik, 2016 yılında üçüncülük ve 2018 yılında tekrar Kurtdereli başpehlivanı ünvanını elde etmiştir. Bu başarılar, İsmail Balaban’ın yağlı güreş alanındaki üstün yeteneklerini ve azmini yansıtmaktadır.

1987 yılında doğan İsmail Balaban, 2023 yılı itibarıyla 36 yaşında bulunmaktadır. İsmail Balaban kaç yaşında bir sporcudur diye merak eden takipçileri için bu soruya yanıt vermiş olduk. İsmail Balaban nişanlısı kim soruları sporcunun Survivor iletişim ödüllerinden bu yana sıklıkla sorulan sorulardan biridir. İlerleyen yıllarda, 2020 yılında Gamze Atakan ile nişanlandı ancak çift, 2021 yılında evlenmeden ayrıldı. İsmail Balaban nişanlısından ayrıldı mı sorusu da bir iletişim ödülünde nişanlısı ve annesi arasındaki gerilimi öğrenmesinden sonra sorulmaya başlanmıştı. İlayda Şeker İsmail Balaban arasında neler olduğu ise yarışmadan sonra açıklığa kavuşmuş ve herkesi şaşkına uğratmıştı. 

İsmail Balaban, Survivor yarışmasında tanıştığı İsmail Balaban İlayda Şeker ile 2022 yılında evlendi. Yarışma süresince Aleyna Kalaycıoğlu İsmail Balaban isimlerini yan yana görmeyi bekleyen izleyiciler bu haber karşısında hazırlıksız yakalanmıştır. Sporcu, 2021 yılında TV8 kanalında yayınlanan Survivor Ünlüler – Gönüllüler programının 9. sezonuna katılarak yarışmacı olarak yer aldı. Yarışmanın sonunda Yiğit Poyraz ile birlikte finale kaldı ve halk oylaması sonucu birinci oldu. İsmail Balaban, 1.80 metre boyunda ve 98 kilo ağırlığındadır; burcu ise Başak’tır. Sosyal medya platformlarında aktiftir; Instagram’da @ismailbalaban7, Twitter’da ise @ismailbalaban7 kullanıcı adını kullanmaktadır.

Yorum yapın