Mücella Yapıcı Kimdir?

M

Siyasi olaylar ile gündeme gelen Mücella Yapıcı kimdir? sorusu kullanıcılar tarafından sıklıkla aratılıyor. Mücella Yapıcı, 1951 yılında İstanbul’da doğdu. Zirai Donanım Kurumu’nda muhasebeci olan babasının görevi nedeniyle öğrenimini başka şehirlerde tamamladı. Diyarbakır, Kayseri, Adana, Trabzon ve Ankara gibi şehirlerde öğrenim görmüştür. Liseyi ise İstanbul’da Çamlıca Kız Lisesi’nde tamamlamıştır. En son olarak da İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne 1968 yılında girdi.

Mücella Yapıcı 1975 yılında eğitimini tamamlayarak yüksek mimar unvanını almıştır diyebiliriz. Bu kişi, feminist ve sosyalist dünya görüşünü benimsemiştir. Meslek yaşamı boyunca İstanbul’da kent, kültür ve tarih mirasını korumak için yürütülen projelerde oldukça fazla yer almıştır. Sınıf arkadaşı olan Memik Yapıcı ile evlenmiş olup Mücella Yapıcı eşi kimdir? sorusuna bu ismi verebiliriz. Aynı zamanda Mücella Yapıcı kaç yaşındadır? sorusu da en çok aratılan sorudur. 1951 doğumlu olan Yapıcı 72 yaşındadır. Memik Yapıcı ile evlenen Mücella Yapıcı’nın bu evliliğinden Burcu ve Cansu adında iki kızı olmuştur.

Mücella Yapıcı Hayatı

Ayşe Mücella Yapıcı meslek yaşamına İstanbul Anakent Belediyesi Planlama Müdürlüğü’nde başladı. Daha sonrasında 12 Eylül darbesi nedeniyle kamudaki çalışmalarından ayrılmayı tercih etti. Mücella Yapıcı özgeçmiş incelendiğinde olaylar sonrası eşi ile birlikte serbest mimarlık yapmaya başladığı görülür.

İstanbul’da 1999 yılında yaşanan büyük Marmara depreminden sonra Türkiye kadın hareketlerine katılmıştır. Depremde eşlerini kaybeden kadınlara ve geçim kaynağı olmayan kadınlara bir vakıf kurarak destek olmaya çalışmıştır. Kadınlarla Dayanışma Vakfı’nın (KADAV) kurucu üyeleri arasında yer alır. Depremde zarar gören kadınlar için Yeni Adım Sitesi Projesi’ni,  Afyon’da Fevzi Çakmak Yetiştirme Yurdu Yenileme ve Onarım projesini gerçekleştirdi.

Mücella Yapıcı 1999 yerel seçimlerine katılarak aktif siyasete girmiştir. Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nden Beşiktaş belediye başkanı adayı oldu. 2002 yılından bu partiden de ayrıldı. Serbest mimarlık çalışmalarına eşi ve ortağı olan Memik Yapıcı vefat edince 2003 yılında son verdi. Meslek yaşamına mimarlar odasında devam etmeye karar verdi.

Mücella Yapıcı ne yaptı? sorusuna cevap olarak Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Çevre Etki Değerlendirme Danışma Kurulu ve Afet Komitesi sekreterliklerini yürüttüğü cevabı verilebilir. “Oda Tarihinden Portreler” başlıklı yayın dizisinin ilk dört kitabı olan “Niyazi Duranay”, “Orhan Şahinler”, “Maruf Önal” ve “Doğan Hasol” başlıklı kitapların derlemesini yaptı. Bu derlemelerinde oldukça başarılı olmuştur. Sevilerek okunmaya devam etmiştir.

Mücella Yapıcı Gezi

Ayşe Mücella Yapıcı çevresel değerlere oldukça fazla önem vermiştir. Çevresel değerleri ve kentin çıkarlarını gözetmeden ekonomik gerekçeleri bahane ederek mega projeler yapılmasına karşı çıkmıştır. Emlak eksenli bu projelere elinden geldiği sürece karşı çıkmıştır. Bu sürede Tarlabaşı’nda tescilli yapıların yıkılmasına karşı mücadelede etmiştir. Ayna zamanda Haydarpaşa Garı’nın gar olarak korunması noktasında fazlaca çabalamıştır. AKM’nin, Emek Sineması’nın yıkılmaması için verilen mücadelelerde yer almıştır.

Mücella Yapıcı gezi olayları esnasında da bu olaylara kayıtsız kalmamıştır. Taksim’deki yayalaştırma projesi ve Gezi Parkı’na Topçu Kışlası inşa etme projelerine karşı 2012 yılında Mimarlar Odası’nın çağrısı sonucu 128 kuruluş bir araya gelmiştir. Bu kuruluşların arasında Taksim Dayanışma Bileşenleri Platformu’nun sözcülerinden biri olmuştur.

Gezi Parkı’nda 27 Mayıs 2013’te başlayan yıkıma ve ağaçların sökülmesine karşı çıkan aktörler arasında da yerini almıştır. Hatta bu sürede Gezi Parkı Olayları adıyla anılan sürecin simgelerinden biri olmuştur.  Mücella Yapıcı gezi olayları sürecinde 8 Temmuz 2013’te gözaltına alınmıştır. 11 Temmuz 2013’te serbest kalmıştır. Gözaltına alınışı ve sonrasındaki süreç kamuoyundaki insanlar tarafından oldukça fazla tartışılmıştır.

Ayşe Mücella Yapıcı 17 Mart 2014’te örgüt kurmak ve yönetmek ve toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet suçlamasıyla açılan davada yargılanmıştır. Daha sonrasında beraat etmiştir. Mücella Yapıcı özgeçmişi Bu 2015’teki beraat kararından dört yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin Hükümetini ortadan kaldırmaya yönelik davranışları nedeniyle tekrar dava açılmıştır. Bu dava Nisan 2022’deki son duruşmasında hakkında 18 yıl hapis cezası verildi. Mücella Yapıcı hangi cezaevinde?  Daha sonrasında tutuklanan Yapıcı şu anda İstanbul’daki Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunmaktadır.

Mücella Yapıcı Gezi Davası’nda 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı, karar sonrasında şu şekilde açıklama yapmıştır: “Son sözüm olduğunu düşünmüyorum. Hırsızlık, uğursuzluk, yolsuzluk yapmadım. Yaşamımdan onur duydum. Aynı onuru benim yaşıma gelince sizin de yaşamanızı umuyorum. Başımız yukarıda, onur duyarak Geziyi Savunuyoruz’ açıklamasında bulundu. Daha önce 2014’te yaptığı bir açıklamada ise insan olmaktan utanıyorum açıklamalarında bulunmuştur. 

Yorum yapın